Topite.cz
800 88 77 22 Kontakt

Montáž a servis tepelných čerpadel vzduch–voda

Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda včetně montáže již za 180 000 Kč
nebo s dotací jen za 30 000 Kč. Po celé ČR za stejnou cenu.

Získat cenovou nabídku vč. montáže Zeptat se našich expertů
Topíte servis

V kalkulačce najdete to nejlepší vytápění pro váš dům. Na pár kliknutí.


Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch–voda. Vyplatí se vám?

Olga Knoflíčková

Redaktorka

27.07.2021

Tepelné čerpadlo vzduch–voda | Montáž, servis, dotace, poradenství

Váš průvodce článkem


Tepelné čerpadlo vzduch–voda
Cena tepelného čerpadla vzduch–voda
Dotace na tepelná čerpadla
Kolik čerpadlo ušetří
Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch–voda?
Instalace čerpadla vzduch–voda
Životnost tepelného čerpadla vzduch–voda
Jak vysokou účinnost čerpadla
budete potřebovat?

Do jaké teploty bude čerpadlo pracovat?
Doplňkový zdroj
Hlučnost tepelného čerpadla 
Jak spočítat výkon čerpadla
Regulace tepelného čerpadla
Dodávaná elektřina
Záruka čerpadla

 

Tepelné čerpadlo vzduch–voda

Montáží tepelného čerpadla typu vzduch–voda budete do své domácnosti dodávat teplo tím, že čerpadlo přemění tepelnou energii původně skrytou v přírodě, a to ve vzduchu.

Čerpadla vzduch–voda jsou nejoblíbenějším typem čerpadel v České republice. 

Výhody čerpadel vzduch–voda

Nevýhody čerpadel vzduch–voda

 • Nemá tak vysokou účinnost jako země–voda (o 30 % méně),
 • životnost čerpadla ovlivněna vlivem venkovního prostředí,
 • vyšší hlučnost podobná ventilátoru (ne u všech),
 • stavební povolení vyžaduje hlukovou studii.

  ↑ Nahoru na průvodce článkem

Cena tepelného čerpadla vzduch–voda

Ceny čerpadel vzduch–voda se obecně pohybují od 80 000 Kč do 250 000 Kč. Tepelné čerpadlo typu vzduch–voda včetně montáže můžete se v Topíte montuje v průměru za 180 000 Kč s garancí stejné ceny po celé ČR.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Dotace na tepelná čerpadla

Víte, že s dotací vás čerpadlo vyjde třeba jen na 30 000 Kč? Dotace na tepelná čerpadla jsou stále velmi oblíbeným startovacím bodem pro nový způsob vytápění českých domácností.

Kolik čerpadlo ušetří

Výměnou tepelné energie mezi venkovním vzduchem a topným systémem v domě získáte cca 75 % energie zdarma. Napříkladv v případě, že přejdete z původního vytápění elektřinou, ušetříte až 2/3 nákladů. Návratnost zařízení se tak projeví už po 4 letech.
Jak funguje čerpadlo vzduch–voda?


Jak se chladný vzduch přemění na teplo? Pro správný chod tepelného čerpadla je zásadní chladicí médium, tedy látka, která vyniká extrémně nízkým bodem varu. Chladivo pak projde v uzavřeném okruhu čtyřmi fázemi:

↑ Nahoru na průvodce článkem

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch–voda?

Jak se chladný vzduch přemění na teplo? Pro správný chod tepelného čerpadla je zásadní chladicí médium, tedy látka, která vyniká extrémně nízkým bodem varu. Chladivo pak projde v uzavřeném okruhu čtyřmi fázemi:

1. Výparník – ohřátí okolního vzduchu

Do výparníku se pomocí vzduchu přivede teplo zvenku a prudce se k němu přidá chladicí kapalina. Ta se bude odpařovat a začne ochlazovat výparník, který tím získá nižší teplotu, než má okolní prostředí. Studený plyn uvnitř výparníku se ohřeje vlivem teplejšího prostředí, přičemž bude kolovat do druhé části tepelného čerpadla.

2. Kompresor – prudké stlačení chladiva

Kompresor si můžeme představit jako pumpičku, která se pohání elektřinou.

Pumpováním zahřívá samu sebe i přítomný plyn. Ten si s sebou nese z okolního prostředí získanou energii a jeho rychlým stlačením v kompresoru získá ještě vyšší teplotu. V tuto chvíli je plyn hnán do třetí části čerpadla.

3. Kondenzátor – výměník

V kondenzátoru se nachází například voda, která čeká na to, až ji horký plyn ohřeje. Tuto teplou vodu pak můžeme pocítit třeba ve svém podlahovému vytápění. Pára kondenzuje a mění se zpět v kapalinu proudící do expanzního ventilu.

4. Expanzní ventil – snižování tlaku

V tomto místě se pomocí snížení tlaku kapalina podchladí na původní teplotu okolí a celý koloběh začne znovu.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Instalace čerpadla vzduch–voda

Instalace čerpadla vzduch–voda je obecně velmi rychlá (nepřesahuje 4 dny). Setkat se můžete se dvěma druhy instalace: venkovní a vnitřní.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Vnitřní nebo venkovní instalace?

Vnitřní umístění čerpadla vzduch–voda je pro vás to pravé v případě, že vlastníte menší pozemek okolo domu. Tepelné čerpadlo se umístí do vnitřní technické místnosti, přičemž bude zabírat 2,5 m × 1 m. Toto čerpadlo vám vydrží déle než čerpadlo venkovní a nebude nikoho pohledově rušit.

Venkovní instalace čerpadla je vhodná pro ty, kteří nemají sousedy v těsné blízkosti. Počítat budete muset s tím, že jeho životnost ovlivní vlhkost a měnící se venkovní teploty. Nebudete se muset starat o přívod vzduchu.

V některých domácnostech se čerpadlo vyplatí také pro ohřev vody.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Životnost tepelného čerpadla vzduch–voda

Čerpadlo vám bude vytápět objekt přibližně 15 až 20 let.

Jak vysokou účinnost čerpadla budete potřebovat?

Účinnost čerpadla se bude lišit objekt od objektu a klimatických podmínek. Například v zatepleném domě s podlahovým vytápěním budete potřebovat čerpadlo s nižší účinností než v domě s radiátory, který se nachází v chladnější oblasti. Podívejte se na podrobný článek Jak vybrat tepelné čerpadlo.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Do jaké teploty bude čerpadlo pracovat?

Čerpadla vzduch–voda běžně pracují do teploty 25 °C. Topný provoz je omezen v mrazech přibližně od −15 °C do −20 °C a ve vysokých teplotách nad 43 °C. Platí, že čím je venku tepleji, je tepelné čerpadlo účinnější. Zásadní pro provoz zařízení je tzv. bod bivalence, což je teplota, pod kterou kompresor čerpadla nedokáže pracovat sám.

Pod bodem bivalence proto čerpadlo spouští doplňkový (externí) zdroj tepla, elektrokotel. Běžně se setkáte s body bivalence jen kolem −2 °C. To zapříčiňuje špatný návrh (nadimenzování) čerpadla, popřípadě nevyhovující otopná soustava, která nemá dostatečný výkon pro nižší teploty topné vody. Topíte technici navrhují tepelná čerpadla s bodem bivalence okolo 7 °C. Tepelné čerpadlo tedy dokáže vytápět objekt jen pomocí kompresoru až do −7 °C.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Doplňkový zdroj

Čerpadlo vzduch–voda se často navrhuje v kombinaci s dalším tepelným zdrojem, který slouží jako jistota v době chladného počasí. I s tímto doplňkovým zdrojem budete výrazně šetřit.

Hlučnost tepelného čerpadla 

V dnešní době na trhu existují tak kvalitní čerpadla, že nejsou slyšitelné téměř vůbec. Více o tomto tématu naleznete v samostatném článku o hlučnosti tepelných čerpadel.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Jak spočítat výkon čerpadla

Výkon tepelného čerpadla se bude odvíjet od tepelné ztráty vašeho domu. Nejlépe navržené čerpadlo pokrývá 100 % tepelných ztrát objektu. Na výkon mají vliv také klimatické podmínky, zda budete topit radiátory nebo podlahovým topením i to, jestli budete čerpadlem ohřívat vodu.

Regulace tepelného čerpadla

Některá čerpadla regulaci obsahují, jiná ji budu potřebovat dokoupit. Kvalitní regulace ovlivní nejdůležitější věc – jak bude čerpadlo úsporné. Regulace čerpadla zařídí, aby se dosáhlo požadované teploty i v těch nejhorších podmínkách.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Dodávaná elektřina

V případě dodávané elektrické energie se nemusíte obávat její vysoké ceny. Celková cena za elektřinu potřebnou pro provoz čerpadla je vždy jen pouhým zlomkem toho, co ve výsledku ušetříte. Tepelné čerpadlo funguje jako násobitel energie – při dodání 1 kW elektřiny se vytvoří až 4 kW energie. Jako provozovatel čerpadla navíc získáte výhodnou sazbu elektrické energie pro celou domácnost, takže ušetříte i za používání lednice, pračky a dalších spotřebičů.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Ekologický aspekt – žádný trend, ale fakta

Pro mnohé není nejdůležitější jen vlastní teplo, ale také životní prostředí. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila oblast množství spalin, které lidé vypouštějí tím, že vytápí uhlím, dřevem nebo plynem, za jednu z nejvíce rizikových. Ti, kterým to není životní prostředí lhostejné a uvědomují si svoji odpovědnost, jsou pevně rozhodnuti začít tím podstatným, změnou vytápění. Tepelná čerpadla jsou pro tento účel nejvhodnější volbou.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Záruka čerpadla

Záruka se u různých výrobců liší. U těch nejkvalitnějších čerpadel bývá kolem 5 let. Objednejte si servis tepelných čerpadel dříve, než záruční doba skončí. Zajistíte tím dlouhou životnost čerpadla a o mnoho starostí méně.

Pozor: Varujeme před těmi výrobci, kteří slibují životnost čerpadel nad 30 let.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Zaručená kvalita

Mějte jistotu. Zjistěte více o evropské značce kvality Q, která vám zaručí spotřebitelův přehled a nejvyšší možnou kvalitu zařízení. 

Ruce expertů vědí, svěřte se právě jim

Od Topíte odborníků se dočkáte nestranného srovnání čerpadel nejprestižnějších značek na trhu. Samozřejmostí je odborné poradenství, kvalitní provedení montáží i vždy dostupný servis. Čekání na opravu týdny a měsíce? V Topíte tento problém neznáme. Využijte moderní online služby, kdy vám řešení na míru přijde e-mailem do několika minut, a to zcela nezávazně a zadarmo.

↑ Nahoru na průvodce článkem

 

Další druhy tepelných čerpadel

 • Náročnější instalace a nákladnější projekt, který zaručí vyšší účinnost vyšší topný faktor než čerpadla vzduch–voda. Taková jsou čerpadla voda–voda →.
 • Větší spolehlivost, větší životnost, nejmenší hlučnost, nejvyšší dlouhodobou úsporu a stabilní provoz přináší čerpadla nákladnější čerpadla země–voda →.
 • Čerpadlo s obecně nejnižší pořizovací cenou, které je vhodné nejen pro vlastníky chat a chalup, jsou čerpadla vzduch–vzduch →.

↑ Nahoru na průvodce článkem

Objednejte si nezávaznou osobní prohlídku Topíte experta na vytápění domu.

Často kladené dotazy

Pokud nenajdete odpověď na váš dotaz zde, kontaktujte nás prosím.

Jak to, že je teplo z čerpadla tak levné?

Tepelné čerpadlo využívá přirozené okolní prostředí. V přírodě se nachází teplo v neomezeném množství a je přístupné zcela zadarmo. Toto nastřádané teplo umí čerpadla zužitkovat až ze 75 %.

Jaká je návratnost tepelného čerpadla?

Průměrná návratnost tepelného čerpadla je 4 roky.

Jak vybrat čerpadlo vhodné pro vaši domácnost?

Výběr vhodného čerpadla závisí na mnoha faktorech. Právě s tím počítá služba Topíte.cz. Nechte si nezávisle poradit od našich odborníků.

Elektřina je drahá, čerpadlo se nevyplatí

Cena elektřiny za provoz tepelného čerpadla je jen zlomkem toho, co s novým zařízením ušetříte. S provozováním čerpadla navíc získáte celkově nižší sazbu za elektřinu, tudíž budete šetřit i při provozu běžných spotřebičů a světla, aniž byste zrovna topili.

Je tepelné čerpadlo, kterým topím doma, vhodné pro ohřev vody v bazénu?

Ohřev vody v bazénech se již dávno neprovádí jen solárními panely. Daleko úspornější a efektivnější je rychlý ohřev pomocí čerpadla. Topíte nedoporučuje k ohřevu bazénu použít stejné čerpadlo, jaké používáte k vytápění objektu. Čerpadlu by zbytečně nabíhaly motohodiny a starty, které se dají využít smysluplněji k původnímu účelu.

Lepším řešením je pořízení samostatného cenově dostupného malého čerpadla, které naleznete v řadě obchodů v ČR.

Jakou potřebuji regulaci tepelného čerpadla?

Některá čerpadla regulaci již obsahují, k jiným je nutné ji samostatně přikoupit. Kvalitní regulace zajišťuje nejzásadnější věc – zda bude čerpadlo pracovat úsporně. Regulace čerpadla zařídí, aby se do objetku dodávála požadovaná teplota i v těch nejhorších podmínkách.

Co je evropská značka kvality Q?

Jelikož můžete na trhu narazit na mnoho nekvalitních tepelných čerpadel a nesolidních dodavatelů, byla založena jediná spolehlivá evropská značka, která poskytuje jistotu v tom, co pořizujete.

S značkou kvality Q získáváte záruku, že:

 • – zařízení prošlo některou z akreditovaných kvalitních zkušeben,
 • – jsou udávány pravdivé parametry topného faktoru, výkonu a hlučnosti,
 • – v České republice existuje možnost servisu,
 • – je garantována dodávka náhradních dílů po dobu nejméně 10 let.

Seznam značek se Značkou kvality Q najdete na stránkách Asociace pro využití tepelných čerpadel.
Topite.cz