Topite.cz 800 88 77 22

Chci topit

Bydlím v bytě

Vlastníte byt a máte lokální zdroj vytápění? Pokud máte v bytě instalovaná otopná tělesa nebo podlahové vytápění, potom je nejjednodušším řešením výměna stávajícího zdroje za nový, úspornější a efektivnější. V případě lokálních topidel jako jsou wafky nebo elektrické přímotopy jsou dvě možnosti. Výměna za nové, modernější a bezpečnější nebo instalace teplovodní soustavy včetně zdroje tepla např. plynového kotle.

Bydlím v bytě

Jak vybrat nový zdroj pro Váš současný byt?

Základní otázkou je čím topíte doposud. Podle dosavadního způsobu vytápění jsme schopni navrhnout optimální změnu vedoucí k maximální efektivitě a úspoře. Vyberte si z následujících možností jaký typ vytápění doposud využíváte:

  • Plynový kotel

  • Wafky

  • Elektrokotel

  • Přímotopy

V případě, že v bytě topíte plynovým kotlem, používáte pravděpodobně ideální způsob vytápění. Pouze pokud je váš kotel ještě atmosferický nebo tzv. turbo, doporučujeme přechod na moderní plynový kondenzační kotel, který vám přinese další úsporu plynu oproti starším typům plynových kotlů. Přechod na kondenzační plynový kotel není komplikovaný a je tak velmi výhodný.

Pokud je váš byt zateplený, ale stále topíte plynovými přímotopy, můžete zvážit přechod na tepelné čerpadlo vzduch/vzduch (nebo-li klimatizaci s invertorem). Je instalováno buď jako tzv. monoblok (jedna venkovní jednotka = jedna vnitřní jednotka) nebo multisplit (jedna venkovní jednotka až 5 vnitřních). U nezateplených bytů, musí být doplněno doplňkovým zdrojem tepla například v podobě elektrických přímotopů, které při nižších venkovních teplotách zabezpečí potřebné vytopení objektu.

Další možností je realizovat teplovodní otopnou soustavu (podlahovou nebo s radiátory) s plynovým kotlem.

Při dosavadním využívání elektrokotle máte již existující otopnou soustavu s radiátory nebo podlahovým topením a ideálním řešením pro modernizaci je instalace tepelného čerpadla. Otopné soustavy, které byly navrhovány pro elektrokotel můžou mít problém s vytopením některých místností. To se řeší případnou výměnou otopného tělesa v dané místnosti za větší. Měsíční náklady na vytápění klesnou až o 75% a není zapotřebí výrazných stavebních úprav. Podmínkou je možnost zavěsit venkovní část tepelného čerpadla na fasádu domu nebo střechu.

Další možností je výměna elektrokotle za novější. Tento typ modernizace není nijak náročný na vstupní investici. Nové elektrokotle navíc mají modulaci výkonu, která přispívá plynulejším změnám teplot v místnostech. Nijak zásadně si však nepomůžete v ohledu měsíčních nákladů na vytápění.

Poslední cesta náhrada elektrokotle za plynový. K této variantě je zapotřebí dostupné přípojky plynu a možnosti instalace komínu. Pokud jsou tyto podmínky splněny, přechodem na plynový kondenzační kotel získáte úsporu na měsíčních nákladech za vytápění.

 

V případě elektrických přímotopů je možné instalovat tepelné čerpadlo vzudch/vzduch a zachování přímotopů jen k přitápění nebo instalaci teplovodní otopné soustavy, která vám umožní volit z plné nabídky tepelných zdrojů.

Topite.cz