Topite.cz 800 88 77 22

Fotovoltaická elektrárna pro váš rodinný dům

Cena již od 75 000 Kč včetně montáže. Výhodné balíčky při pořízení tepelného čerpadla. Po celé ČR za stejnou cenu.

 • Instalace solárních panelů do 2 dnů.
 • Pokryjete až 140 dní v roce vlastní elektřinou.
 • Administrativa, montáž a servis od Topíte.
 • Garance státní dotace (pokud ji nezískáte, doplatíme ji my).
 • Zdarma monitoring vaší nové elektrárny.
Získat nabídku a odhad úspor
 • Náš interní tým expertů vám poradí s výběrem a provede montáž již do 4 dnů
 • S tepelným čerpadlem získáte levnější sazbu elektřiny
 • Jsme nezávislí na výrobci, abychom našli to nejlepší řešení na míru
 • Máme za sebou více než 500 realizací po celé ČR
Fronius AEG Scolaredge CanadianSolar Seunpower EX3

Díky Topíte více než 500 domácností topí levněji

Tepelné čerpadlo nainstalujeme do 4 dnů s garancí maximálního přehledu o tom, jak bude instalace probíhat. Naše topenáře nemusíte přemlouvat. Šetříme jejich čas tím, že plánujeme za ně.

Proč si vybrat Topíte

Fotovoltaika pro rodinný dům samostatně nebo s tepelným čerpadlem

Lucie Bedrníčková

Lucie Bedrníčková

Expert na fotovoltaiku

08.03.2021

Fotovoltaika do rodinného domu

Fotovoltaika je pro vás skvělé řešení, pokud přemýšlíte moderně, ekologicky a toužíte po soběstačnosti. Solární elektrárna bude po celou dobu pracovat bez vašich zásahů a od chvíle, kdy se vám vrátí prvotní investice, budete minimálně⁠ 25 let vyrábět elektřinu zdarma. Ta vám pokryje běžné spotřebiče a je ideální v kombinaci s ohřevem teplé vody, bateriovým systémem, klimatizací i bazénem.

Topíte je první společností v ČR, která vám propojí fotovoltaiku s tepelným čerpadlem s tím, že se bude jednat o montáž jedné firmy. V čem je tato kombinace tak efektivní se dozvíte v článku o kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem.

Solární elektrárny jako obnovitelný zdroj energie

Fotovoltaika využívá nevyčerpatelný zdroj energie – sluneční záření. Díky tomu, že při výrobě neprodukuje žádné emise, je stále oblíbenější. Nechceme nikomu mazat med kolem pusy s tím, že s fotovoltaikou ihned okamžitě ušetříte statisíce. Své velké výhody ovšem tento systém má.

Hodí se fotovoltaika pro vaši domácnost? Zkuste rychlého rádce, který vše vypočítá do 60 vteřin. 

Průvodce fotovoltaikou 2021

Návratnost solární energie
Solární panely
Vliv počasí na výkon
Cena fotovoltaiky
Dotace na fotovoltaiku
Velikost solární elektrárny
Instalace fotovoltaiky
Střídač fotovoltaiky
Umístění solární elektrárny
Údržba
Revize
Životnost
Výkon
Sklon a orientace
Licence
Prodej elektřiny
Akumulace
Fotovoltaika v kombinaci s tepelným čerpadlem
Dotace na FVE s tepelným čerpadlem
Montážní společnosti
Topíte.cz

Návratnost solární energie

Návratnost investice není pro každého stejná. Někdo se může radovat, že se mu vložené finance vrátí už za 5 let, jiný si počká třeba třikrát tolik. Doba se bude odvíjet od spotřeby, ceny elektřiny a také od velikosti fotovoltaiky i vybrané akumulace. Běžná doba návratnosti je 7–10 let. Zároveň tím, že se rok od roku zvyšují ceny ostatních energií, se stále snižuje. Podstatné je nesledovat dobu návratnosti, ale spíše využití vlastní vyrobené energie. Jak?

Pokud si pořídíte špičkové panely, které se vám zaplatí sice až za 12 let, ale budou vám 25 let vyrábět elektřinu zadarmo, uděláte lépe, než když investujete do levných modulů. Ty splatíte už za 6 let, ale v tu samou dobu začne jejich poruchovost, ztráta výkonu, časté výjezdy techniků ne-li samotná výměna panelů.

Představa zářné budoucnosti

Hlídání distribučních cen. Poplatky za to, že neprovozujete fotovoltaiku a jste neekologičtí. I tak může vypadat život těch, kteří zůstali u běžného dodání elektřiny z distribuční sítě. Přitom můžete mít za 20 let dávno splaceno, elektřinu zdarma a k tomu všemu neřešit žádné zbytečné formality.

Poplatky, poplatky a poplatky za poplatky. Není nic snazšího, než se všemu elegantně vyhnout.

Solární panely

U solárních panelů je ideální, pokud vydrží pracovat alespoň 25 let. Obecně vzato není dobré kupovat podezřele levné panely, protože byste si tím zadělali spíše jen na problémy do brzkých let budoucích.

Kvalita a dobrá cena solárních panelů

Kvalitní panely by vám měly zaručit 10–15 let bezproblémového provozu. U nás se však zaměřujeme na absolutní špičku, která nabízí záruku až 25 let.

Špičkové panely

Nejlepší značky nabízejí až 25–30letou záruku na produkt. Tak dlouhá záruka potvrzuje vyšší mechanickou odolnost proti vnějším vlivům (sníh, vítr) a řadu certifikátů.

Jak bude elektrárna fungovat, když bude noc, šero nebo zima?

Fotovoltaické panely nepotřebují pro výrobu energie přímý sluneční svit. Fotovoltaika dokáže pracovat se sníženou výrobou i při zatažené obloze nebo při částečném zasněžení. Předpokládá se ale, že během zimy budete potřebnou elektrickou energii dobírat z distribuční sítě, protože v našich klimatických podmínkách míváme kratší dny, šero a od listopadu do února trávíme více času doma (více svítíme, vaříme). Z distribuční sítě tudíž odebíráme více. Od března do října nastává pro solární elektrárnu příznivější období.

Praxe každodennosti

Během dne elektrárna vyprodukuje mnohem více energie, než bude reálná spotřeba. Přebytek se v tu chvíli nikam neztratí, můžete ho nasměrovat do přípravy ohřevu teplé užitkové vody, bateriového systému nebo do rozvodové sítě (například sousedům). Dle dodavatele elektrické energie si uzavřete tarif, který zajistí, kolik přebytkové energie jste do sítě dali.

Večer se síla panelů sníží a váš dům bude čerpat energii z bateriového systému či ze sítě. Tarifem a certifikovnaným měřidlem se při ročním zúčtování přepočítá, kolik energie jste zpětně dodali do sítě a spotřebovali. Na závěr roku se výsledek sečte, přičemž byste měli při správné instalaci elektrárny dosáhnout maximální úspory tak, jak je dodavatelem technologie koncipováno.

Nahoru na průvodce článkem

Cena solární elektrárny

Fotovoltaika nebyla nikdy levnější. Výkon panelů se zároveň neustále zvyšuje. Využijte tohoto příznivého období a investujte do klidné komfortní budoucnosti. Nejvýhodnější pro vás bude platba za hotové, a pokud nemáte dostatečně naspořeno, existuje jednoduchý způsob financování s využitím státní dotace na fotovoltaiku s programem Nová zelená úsporám (NZÚ).

S nejvyšší částkou 155 000 Kč (v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji až 170 000 Kč) a můžete pokrýt nemalé náklady. Možné je také využít půjčku, kterou Topíte specialisté vyřizují co nejvýhodněji vám na míru.

Dotace na fotovoltaiku NZÚ

Pokud splňujete podmínky programu „Rodinné domy – zdroj energie“, můžete získat dotaci z programu NZÚ. Tento program je platný do 31. 12. 2021 a nejvýše můžete čerpat až 155 000 Kč (170 000 Kč dle kraje).

Podmínky programu „Rodinné domy – zdroj energie“

 1.     Žádat smí vlastník nebo stavebník rodinného domu. (Fyzické i právnické osoby.)
 2.     Minimálně 70 % vyrobené energie udržíte ve svém objektu. Maximum přetoků do sítě bude 30 %.
 3.     Váš objekt musí být v katastru nemovitostí zapsán jako rodinný dům anebo objekt k bydlení. Dotaci nemohou čerpat chaty s číslem
  evidenčním, bytové domy ani komerční prostory (atd.). Objekt musí být zkolaudován, což je možné zařídit i během realizace.
 4.     Dodržíte horní limit výkonu elektrárny, a to do 10 kWp.

Se splněním technických podmínek si nelamte hlavu. Topíte experti vám elektrárnu nadimenzují přesně tak, aby automaticky splnila podmínky dotace i vaše očekávání.

Jaký vliv na výši dotace má akumulace

Fotovoltaický systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh/rok 55 000 Kč + 5 000 Kč na projektovou dokumentaci nebo

Fotovoltaický systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh/rok 80 000 Kč + 5 000 Kč na projektovou dokumentaci.

U akumulace do bateriových systémů 70 000–150 000 Kč + 5 000 Kč na projektovou dokumentaci, tato výše dotace závisí na výkonu fotovoltaického systému.

Pokud budete nespotřebovanou energii akumulovat do vybraného zdroje a zbytek dodávat do distribuční sítě, finanční výše dotace bude:

Akumulace do vody: 60 000 Kč/85 000 Kč

Akumulace do baterie: 75 000 Kč/105 000 Kč/155 000 Kč

V Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji navíc získáte dotaci o 15 % vyšší. Zvýhodnění je poskytnuto také pro majitele památkově chráněných objektů.

Získám dotaci, pokud v domě nemám nahlášené trvalé bydliště?

Ano, důležité je být majitelem domu.

Je možné navýšit výkon fotovoltaické elektrárny a získat tím další dotaci?

Pokud si postupem času pořídíte další spotřebiče náročné na elektrickou energii a budete mít zájem navýšit výkon elektrárny, pak je to možné. (Snížení výkonu možné není.) V takovém případě znovu zažádáte o připojení do distribuční sítě a upravíte projektovou dokumentaci kvůli čerpané dotaci NZÚ.

Z praxe: Mladý pár se rozhodne pro FVE s akumulací do vody a bude čerpat dotaci ve výši 60 000 Kč. Za čas se dva mladí lidé rozrostou o 2 malé členy a pořídí klimatizaci, bazén a třeba elektromobil. V tuto chvíli budou chtít rozšířit solární elektrárnu o více panelů a baterii. Tím dosáhnou na dotaci s baterií s možností čerpání 155 000 Kč. V minulosti čerpali 60 000 Kč, tudíž mají nyní nárok na rozdíl 95 000 Kč.

Nahoru na průvodce článkem

Solární elektrárna

Jak velká má být solární elektrárna

Velikost vaší solární elektrárny se přizpůsobí spotřebě vaší nemovitosti. Elektrárna se musí nastavit tak, aby vám dávala ekonomický smysl. Fotovoltaická elektrárna bude nejlépe nastavena v té chvíli, kdy se maximum energie zužitkuje ve vašem objektu.

Instalace fotovoltaiky

Instalace solárních panelů

Celý proces montáže trvá 23 měsíce. Z toho samotná instalace FVE zabere maximálně 24 dny dle velikosti. Nejdéle trvá vyřízení připojení do distribuční sítě.

Realizujete připojení fotovoltaické elektrárny do distribuční sítě?

Ano, fotovoltaickou elektrárnu instalujeme s připojením do distribuční sítě.

Je možné využívat fotovoltaickou elektrárnu pro podporu vytápění domu?

V zimních měsících k vytápění nebo podpoře vytápění není fotovoltaická elektrárna vhodná. Výhodná je však kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem pro snížení spotřeby v jarním a podzimním období.

Nahoru na průvodce článkem

Střídač fotovoltaiky

Seznamte se se srdcem celého systému. Stará se o přeměnu elektrické energie ze solárního panelu do vaší zásuvky. Velikostí se může rovnat kufru, v menším provedení pak knize. Pokud se porouchá střídač, který je 10× složitější než solární panely, nebude fungovat nic.

3 způsoby instalace střídače

Střídač se umístí na stěnu a připojí se k němu panely nebo se pod každý panel samostatně namontují mikroinvertory. Mikroinvertory snižují napětí celé střechy. Existuje také kombinace těchto způsobů, tzn. optimizér.

Kdy se hodí mikroinventory nebo optimizér?

Tento způsob instalace je vhodný pro případ, že máte objekt v zastíněné oblasti nebo pokud bude třeba panely namontovat do více než dvou úhlů.

Jaký střídač koupit?

Je vždy lepší více investovat do střídače než do samotných panelů. Levnější střídače přinášejí častější problémy s minimálními zárukami.

Poddimenzování a předimenzování střídače

Každá technologie má své možnosti dimenzování. Špatně zvolený a nastavený systém má razantní dopad na práci celého zařízení. Proto se vyplatí komunikace s Topíte specialisty, kteří zařídí profesionální nastavení. U některých technologií sice nedosáhnete maximálního výkonu, ale zajistíte jimi lepší fungování za horších podmínek (v noci a v zimě), což bude ve výsledku výhodnější.

Nahoru na průvodce článkem

Mám na fotovoltaiku vhodný prostor?

Pro solární panely se běžně využívají ploché i šikmé střechy. Ideální orientace střechy je na jih, jihovýchod, jihozápad, východ nebo západ, a to bez zastínění. Severní strana se neinstaluje. V případě zastínění střechy používáme SolarEdge optimizéry v kombinaci se střídačem, což dokáže geniálně korigovat vyrobenou energii z panelů i přes jejich zastínění.

Fotovoltaické systémy jsou zabezpečeny proti odlétnutí při vichřicích a bouřích. I z tohoto důvodu je nutné volit certifikované produkty a znát vaši skladbu střešní krytiny a možné zatížení.

Nevhodné umístění fotovoltaických systémů

Neinstalujeme na starší eternitové ani na cembritové střechy, jelikož i při minimální manipulaci praskají a problém nastává i s jejich likvidací.

Prostorová náročnost fotovoltaického systému

Fotovoltaické panely o výkonu 1 kWp zaberou od 5 m2 šikmé střechy a 10 m2 rovné střechy.

Nahoru na průvodce článkem

Údržba fotovoltaiky

Solární panely jsou odolné všem vlivům počasí a navíc mají samočistící schopnost.

Revize solární elektrárny

Dle legislativy je třeba provádět revizi 1× za 3 roky. S revizí od Topíte obdržíte servisní balíček, který zahrnuje vše a nemusíte na nic myslet ani se o nic starat.

Životnost fotovoltaiky

Na výkon panelu poskytují výrobci záruku až 25 let. Po této době by výkon fotovoltaických panelů neměl být nižší než 80 % nominálního výkonu. Jejich výkonnost můžete sledovat v monitoringu či servisních reportech, kde vyhodnocujeme váš rok a život s technologií. 

Nahoru na průvodce článkem

Výkon

Jaký výkon solární elektrárny zvolit?

Je třeba myslet na několik pravidel. Pokud zvolíte elektrárnu s vyšším výkonem, než je 20 kWp, bude třeba souhlas odborníka (stavební úřad). Také bude třeba nainstalovat protipožární ochranu a nahlásit zařízení hasičům.

Dále je třeba brát v úvahu průměrné klimatické podmínky ČR. Solární panely o perfektním výkonu 1 kWp (1000 Wp) vyrobí přibližně 1000 kWh za rok. Pro takové množství získané elektřiny potřebujeme cca 6,1 m2 plochy těchto panelů.

Sklon a orientace střechy jak výkon ovlivní

Sklon střechy není pro fotovoltaiku až tak zásadní. Panely je možné instalovat dokonce svisle nebo vodorovně. Nejlepší sklon střechy je od 20° do 50°. I když nebudete tento sklon splňovat, ztráty nepřevýší 10 %. Maximálního výnosu za celý rok dosáhnou systémy se sklonem 35°, celoroční vyváženou výrobu elektřiny pak zajistí sklon až 45°. Při menším sklonu než 15° ztrácí panely svou samočistící schopnost.

Orientace na jih bude vyrábět po celý den a vyprodukuje nejvíce elektřiny.

Důležitější je orientace střechy, přičemž se vyhněte instalaci na sever. Stačí sledovat slunce. Platí, že nejvyšší výkon při orientaci na východ poskytnou panely ráno, večer budou nejvíce pracovat instalované panely na západ. V poledne dosahují nejvyššího výkonu panely orientované na jih. Při orientaci na západ či východ bude ztráta jen cca 20 %, jelikož se ráno a večer užívá elektřiny nejvíce.

V případě, že není možné panely instalovat na střechu, instalujeme na pozemek nebo na objekt, který je zapsaný v katastru nemovitosti (například stodola, altán, garáž či kůlna).

Nahoru na průvodce článkem

Musím mít na fotovoltaiku licenci?

Od 1. 6. 2016 není nutné mít licenci ERU ani IČO, pokud máte FVE o maximálním výkonu do 10 kWh.

Mohu vytvořenou elektřinu prodávat?

V dnešní době se prodej elektřiny do distribuční sítě nevyplatí. Za 1 kWh obdržíte pouze 0,40 Kč. Jednodušší a velmi efektivní je tarif u dodavatele elektrické energie, který vám případné přetoky započítá do ročního zúčtování EE. Pokud vám na prodeji záleží, je nutné mít licenci od ERU.

Akumulace

Co s nespotřebovanou energií? Ideálním řešením je fyzické úložiště. Díky tomu můžete spotřebovávat energii i v zimě nebo když nesvítí slunce.

Akumulovat je možné do bateriového systému, bojleru nebo akumulační nádrže, ve které je užitková voda/voda na mytí, nikoliv v topení). Díky akumulaci můžete dosáhnout na státní dotační příspěvek, jak je popsáno výše.

Je nutné při akumulaci do vody měnit stávající bojler?

Ve většině případů to není potřeba. Mělo by se především jednat o bojler elektrický nebo kombinovaný, větší než 125 l (podmínky dotace NZÚ).

Pomohou mi baterie, když vypadne síť?

Ano, pomohou. Ale pouze systémy, které umožňují režim tzv. ostrovního nebo hybridního provozu. U některých technologii lze tuto funkci doplnit, ale ty levnější systémy s touto možností nepočítají. S tímto požadavkem je nutné počítat již při návrhu vaší fotovoltaické elektrárny.  

Fotovoltaika v kombinaci s tepelným čerpadlem 

Kombinací tepelného čerpadla, tedy zařízení, které levně a ekologicky vyrábí teplo a zaručí vám klidné stáří, se solárními panely, jež vyrábí elektřinu k provozu nejen tohoto čerpadla, získáte velmi efektivní a chytré řešení.

Ještě jedna výhoda

Zkombinováním fotovoltaiky a tepelného čerpadla zajistíte to nejlepší svému čerpadlu. Využití nespotřebované energie do tepelného čerpadla je totiž v případě správného nastavení geniální řešení, jak ušetřit a být dvojnásobně ekologický. Jak?

Tepelnému čerpadlu vyprodukovanou solární energií prodloužíte provozní hodiny.

Nahoru na průvodce článkem

Dotace na fotovoltaiku s tepelným čerpadlem

Dotaci můžete čerpat buď společně na oba systémy nebo zvlášť.

Při společné realizaci získáte až 155 000 Kč. V takovém případě se musí oba systémy zrealizovat a spustit společně.

Výhodnější je zažádat zvlášť (na čerpadlo v různé výši a na fotovoltaiku až 155 000 Kč). Vždy ale musíte vyřídit nejdříve jednu dotaci a poté podat žádost o druhou.

Z praxe: Znamená to zažádat o první dotaci, nechat si ji vyplatit, uzavřít ji a zažádat o druhou.

Proč je dobré zajistit si ověřenou montážní společnost?

Mnoho společností šetří nejen na použitých panelech, ale také na provedené instalaci, a to i přesto, že nesprávná instalace:

 • Vede k brzké poruchovosti, která se následně značně podraží,
 • je nejčastější příčinou všech poruch,
 • zapříčiní, že výrobce nemusí uznat záruku.

Nahoru na průvodce článkem

Topíte za vás zajistí vše, tedy:

 • Projekční práce,
 • návrh technologií a rentabilitu,
 • finanční analýzu,
 • dotační poradenství a administrativu,
 • realizaci díla,
 • servisní služby včetně oprav,
 • 24/7 monitorovací centrum,
 • komplexní zkušenosti a znalosti v rámci obnovitelných zdrojů a moderních technologií,
 • nezávislost na dodavatelích,
 • záruky přímo od výrobců.

Instalace solárních panelů s Topíte krok za krokem
včetně montáže tepelného čerpadla

 1. Obdržíme vaši objednávku
 2. Zajistíme experta, který na místě změří vše, co bude potřeba.
 3. Odešleme vám přesnou cenovou nabídku.
 4. Po vaši akceptaci započne do ? dnů montáž čerpadla i panelů.
 5. Do 2 až 4 dnů bude hotovo.
 6. Nyní bude třeba vyčkat na formality (vyčkání na připojení do distribuční sítě) cca jeden měsíc.
 7. Vesele topíte, svítíte i chladíte.

Ručíme nejen za kvalitu technologií a naši práci, ale také za to, že vaše elektrárna bude připojena podle všech platných předpisů a požadavků a nehrozí žádné sankce nebo postihy od PDS.

Používáme špičkové technologie – oceňte technologie, které jsou prakticky bezúdržbové a spolehlivé, od spolehlivých výrobců, s kvalitním a rychlým servisem.

Jsme hrdi na dlouholeté zkušenosti – důvěřujte profesionálnímu týmu, který má zkušenosti s výstavbou a provozem stovek projektů menších i velkých fotovoltaických elektráren.

Průvodce fotovoltaikou pro rok 2021 je u konce. Pokud vás zajímají další detaily nebo jiná témata, můžete navštívit databázi novinek v Topíte magazínu, který se neustále rozrůstá. Řekněte si o cenovou nabídku fotovoltaiky a zjistěte, jak je snadné být nezávislý a přitom v klidu. 

Nahoru na průvodce článkem

 

Topite.cz