Topite.cz 800 88 77 22

Topíte uhlím či dřevem nebo elektrokotlem?

Získejte dotaci na tepelné čerpadlo 127 500 Kč dotace

Požádat o dotaci

Montáž a servis tepelných čerpadel

Kompletní cena od 140 000 Kč včetně montáže. Po celé ČR za stejnou cenu.

 • Náš interní tým expertů vám poradí s výběrem a provede montáž již do 4 dnů.
 • S tepelným čerpadlem získáte levnější sazbu elektřiny.
 • Jsme nezávislí na výrobci, abychom našli to nejlepší řešení na míru.
 • Máme za sebou více než 500 realizací po celé ČR.

NOVINKA Možnost pronájmu čerpadla „All Inclusive“ od 2 499 Kč měsíčně.

NOVINKA Možnost servisních balíčků s veškerými opravami v ceně.

Spustit cenovou kalkulačku Domluvit si schůzku

V kalkulačce najdete tepelné čerpadlo přímo pro vás na pár kliknutí.

 • Náš interní tým expertů vám poradí s výběrem a provede montáž již do 4 dnů
 • S tepelným čerpadlem získáte levnější sazbu elektřiny
 • Jsme nezávislí na výrobci, abychom našli to nejlepší řešení na míru
 • Máme za sebou více než 500 realizací po celé ČR
Buderus Viessmann Nibe Regulus Vaillant Wolf Alpa Innotec

Díky Topíte více než 500 domácností topí levněji

Tepelné čerpadlo nainstalujeme do 4 dnů s garancí maximálního přehledu o tom, jak bude instalace probíhat. Naše topenáře nemusíte přemlouvat. Šetříme jejich čas tím, že plánujeme za ně.

Proč si vybrat Topíte

Vše o tepelných čerpadlech: Jak vybrat čerpadlo, aby se opravdu vyplatilo?

Karel Náprstek

Expert na tepelná čerpadla

30.09.2020

Tepelné čerpadlo od expertů | Ceny včetně montáže na pár kliknutí

Kdo by nechtěl čerpadlo, které nehlučí, šetří, topí a dlouho vydrží?

Pátráte po tom, jaké zařízení bude nejvíce vyhovovat vaší domácnosti? Na tomto místě zjistíte, jak pracuje moderní technologie v podobě tepelného čerpadla. Jakto, že dokáže obcházet přírodu? Kolik ušetří? Jaké jsou možnosti jeho servisu a dotací? Je možné, že si přejete seznámení s náročnější technickou oblastí celého zařízení.

Zkuste se s naším průvodcem pohodlně posouvat po tématech, která vás nejvíce zajímají:

1. Vysoká obliba čerpadel, porovnání s dalšími druhy vytápění,
2. životnost tepelného čerpadla,
3. hlučnost tepelného čerpadla,
4. čerpadla v novostavbách, rekonstruovaných domech a v chatách,
5. tepelné čerpadlo v zimním období,
6. jak vybrat tepelné čerpadlо,
7. čtyři druhy tepelných čerpadel,
8. cena tepelných čerpadel,
9. záruka tepelných čerpadel,
10. servis tepelných čerpadel,
11. dotace na tepelná čerpadlа,
12. Topíte.cz jako největší topenářská firmě.


1. Oblíbenost čerpadel, porovnání s dalšími druhy vytápění

Čerpadla jsou žádaná a oblíbená z prostého důvodu. Odebírají neomezené teplo z okolního prostředí (ze země, ze vzduchu nebo z vody), které ještě více ohřejí a použijí pro vytopení objektu či na ohřev vody. Nejčastější důvod, proč si jej lidé pořídí, je tedy znatelná úspora za energie. Tím, že čerpadla značně uspoří energii, zachovají také maximální ekologičnost

Při přechodu z vytápění plynem ušetříte polovinu ročních nákladů. Dáte-li sbohem elektřině, ušetříte až 2/3 nákladů. (Pokud vás doposud vytápění elektřinou stálo 60 000 Kč ročně, uspoříte 40 000 Kč.) Návratnost za cenu čerpadla se tak projeví už za pár let a vás čeká úspora financí moderním způsobem. Pro mnohé je významnou předností také naprostá bezobslužnost zařízení.

Moderní budoucnost v rukou správného rozhodnutí

Nenáročnost tepelného čerpadla na údržbu, bezpracnost a nezávislost na uhlí nebo zemním plynu nejsou scénky poskládané ze sci-fi seriálu. Je to možnost pohodového a zdravého způsobu bydlení v čase třetího tisíciletí.

Jak zjistíte, že je čerpadlo vhodné právě pro vaši domácnost?

Služba Topíte.cz je tu od toho, aby vám objektivně sdělila, jakému druhu vytápění odpovídají vaše podmínky. Vyplatí se vám montáž tepelného čerpadla? Možná to bude kondenzační plynový kotel, co bude nakonec nejlepší volba pro vás. Nebo zůstanete u dřeva? Jen během několika málo minut obdržíte cenovou nabídku zdarma na váš e-mail, pokud použijete naši kalkulačku. Odbornější posudek pak získáte, pokud si necháte provést zaměření přímo u vás.

Kdy se tepelné čerpadlo vyplatí?

Existuje velké množství tepelných čerpadel, které se mezi sebou liší především technickými parametry a cenou. Ve většině případů platí pravidlo, že čím dražší stroj, tím lepší parametry a levnější provoz. Jak vybrat tepelné čerpadlo?

 • Není spotřeba u elektrokotle nižší?

U menších objektů do cca 3 kW se investice do tepelného čerpadla téměř nikdy nevrátí. U větších objektů od 4 kW se návratnost pohybuje kolem 6–7 let. Čím větší energetickou náročnost budovy máte, tím se návratnost zkrátí.

 • A co u plynového kotle?

U mnoha objektů je zásadní, zda je plyn již zaveden do objektu a zda má objekt volný komín pro odvod spalin. Pokud ne, oba případy výrazně prodraží instalaci plynového kotle. I provozní náklady budou u tepelného čerpadla cca o 30–40 % nižší. Zato objektů nad 25 kW se vzhledem k vysokým investicím do tepelného čerpadla většinou vyplatí plynový kotel.

 • Nejlepší je stejně dřevo nebo uhlí

Provozní náklady vás s uhlím, dřevem i čerpadlem vyjdou opravdu podobně. Při porovnávání kotle na tuhá paliva (dřevo nebo uhlí) a tepelného čerpadla hraje ve prospěch čerpadla hlavně jeho bezobslužnost, ekologie a čistota provozu. S čerpadlem nemusíte uskladňovat palivo ani zatápět, přikládat, vynášet popel atd. Cena provozu bývá přibližně stejná. K tepelnému čerpadlu navíc dostanete elektrickou sazbu D57d na celý objekt, při níž získáte levnější elektřinu i pro ostatní elektrospotřebiče (lednice, televize, mrazák…).

Čerpadlo nabízí levnější teplo, navíc bez zátěže životního prostředí

Snižování vlastní ekologické stopy není pouhý trend nebo rozmar. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila množství spalin, které lidé vypouštějí při vytápění svých domů pomocí uhlí, dřeva nebo plynu, za jeden z nejvíce rizikových aspektů, jenž znečišťuje prostředí, ve kterém žijeme. Stát může toto riziko zmírnit tím, že zavede dotace na pořízení tepelného čerpadla, které lidem usnadní přístup k novému ekologickému zařízení. Využijte jich a snižte svou prvotní investici do tepelného čerpadla i plynového kondenzačního kotle.

Kolik tepelné čerpadlo ušetří

Počty jsou to snadné. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní situaci ve vaší domácnosti. Průměrně však platí již zmíněná záruka, že oproti plynu čerpadlo ušetří 50 % nákladů a oproti elektřině až 75 %. Topíte.cz vždy důkladně zohledňuje podmínky konkrétních domácností s tím, že doporučí takové zařízení, které vybere mezi nejlepšími možnostmi na trhu v ČR (nikoli to nejlepší od jedné nebo pár značek).

S čerpadlem se v některých domácnostech vyplatí také ohřev vody.

 

↑ Nahoru na průvodce článkem

2. Životnost tepelných čerpadel 

Častým mýtem o tepelných čerpadlech je, že se jeho životnost pohybuje okolo 10 let a vám se tak investované peníze nikdy nevrátí. Co životnost čerpadel ovlivňuje ve skutečnosti? 

Názor experta: Životnost tepelného čerpadla ovlivňuje především životnost kompresoru. Ta závisí na počtu provozních hodin, zejména na počtu startů. Počet startů můžete eliminovat správným nadimenzováním tepelného čerpadla, použitím akumulační nádoby a také použitím vhodné regulace celého systému. V neposlední řadě zapůsobí pozitivně také správný způsob ovládání.

Dalšími součástmi tepelných čerpadel je jejich elektronika. Obecně platí, že čím méně elektroniky čerpadlo využívá, tím se zmenšuje pravděpodobnost poruchy. Například u tepelných čerpadel start/stop najdete cca 6× méně elektronik než u inverterových čerpadel. Náchylná jsou také teplotní čidla hlavně z důvodu vniknutí vlhkosti. Cena jednoho čidla je 500 Kč až 1500 Kč dle výrobce.

Životnost čerpadel země–voda

Máme za sebou realizace tepelných čerpadel, které proběhly už před 20 lety, a tepelná čerpadla nadále spolehlivě pracují. Děje se tak díky relativně malému rozsahu teplot, s nimiž čerpadlo pracuje. Z vrtu (popřípadě z plošného kolektoru) vstupuje do tepelného čerpadla téměř konstantní teplota v průběhu celého roku, a to v rozmezí 10 °C až +10 °C

Životnost čerpadel vzduch–voda

U tepelného čerpadla vzduch–voda je pracovní rozsah většinou 20 °C až +40 °C a jeho životnost se proto udává cca o 20 % kratší. Dalším důležitým faktorem, který se mnohdy neuvádí, je používání reverzního chodu čerpadla v letním období, kdy se čerpalo používá pro chlazení. Tím nabíhají provozní hodiny chodu kompresoru a zkracuje se jeho životnost. Tento jev můžeme pozorovat také při užívání čerpadla k ohřívání vody v bazénu.

↑ Nahoru na průvodce článkem

3. Hlučnost tepelného čerpadla

Při studování reklamních prospektů se u většiny výrobců tepelných čerpadel častokrát dočtete, že právě jejich tepelné čerpadlo je velmi tiché nebo dokonce nejtišší na trhu (a těch je opravdu hodně). Jak se v tom vyznat?

Nízká hlučnost je jedním z nejstěžejnějších požadavků na nové zařízení. Důležitým faktem je, že tepelné čerpadlo je sice zdrojem hluku, ten ale můžete eliminovat správným nadimenzováním a umístěním.

Dále je třeba myslet na 2 věci. Na tu, že se hluk určuje v logaritmické stupnici. To znamená, že zvýšením hluku o 100 % se zvýší hluk o 3 dB (decibely). Zadruhé, že existuje relativně dost hodnot, kterými se dá hlučnost popsat. Výrobci udávají buď akustický výkon nebo akustický tlak v různých vzdálenostech od tepelného čerpadla. Proto může mít to samé čerpadlo velmi odlišné hodnoty, které budou ve své podstatě správné.

Hlučnost tepelných čerpadel uvnitř objektu

Jedná se o tepelná čerpadla země–voda nebo o vzduch–voda s vnitřní instalací, kde je kompresor umístěný v technické místnosti. Proto je nutné zvážit toto umístění vzhledem k tomu, jak blízko máte umístěné ložnice.

Hlučnost tepelných čerpadel vně objektu

Zdrojem hluku jsou kompresor a ventilátor. Proto venkovní jednotky pokud možno neumisťujeme v blízkosti oken ani k hranici sousedních pozemků. Velký vliv má i tvar přilehlé budovy, jelikož se hluk od daných konstrukcí odráží a výsledný efekt je zvýšení hluku. Nevhodné jsou zejména úzké uličky a umístění ve vnitřních rozích popřípadě niky.

Rozdíl u on/off (start/stop) a inverteru

U on/off systémů je hluk po celý rok téměř konstantní. U inverterů se kvůli frekvenčnímu měniči mění otáčky a tím se výrazně mění i hluk. Jelikož se mění frekvence, může být pro někoho tento zvuk nepříjemný v menších otáčkách a pro někoho při vyšších. Opět je velmi důležité porovnávat hladiny hluku při stejných otáčkách kompresoru.

Hluková studie

Hluková studie, někdy označovaná jako akustická studie, bude potřeba po vyžádání příslušného stavebního úřadu. Neexistuje vodítko, kdy úřad bude studii požadovat, záleží na konkrétní situaci a na konkrétním stavebním úřadě. Studie prověří daný typ čerpadla s jeho umístěním a navrhne případné opatření pro snížení hladiny hluku. Cena studie se pohybuje okolo 10 000 Kč.

Pro eliminaci hluku je nejdůležitější výběr kvalitního tepelného čerpadla a jeho umístění. Při porovnávání různých strojů je nutné porovnávat stejné parametry za stejných okrajových podmínek. A určitě nedat na reklamní letáky „nejtišší na trhu” a vše si důkladně prověřit.

↑ Nahoru na průvodce článkem

4. Novostavby jsou pro čerpadla rájem. Ale co rekonstruované domy nebo chaty?

V rodinných domech se tepelné čerpadlo často používá souběžně s doplňkovým – záložným zdrojem vytápění. Výhodou je, že je v takovém domě jiný zdroj vytápění většinou již přítomen (například radiátory). Přidáním čerpadla ke stávajícímu zdroji náklady za vytápění velmi výrazně snížíte. Čerpadlo navíc můžete instalovat bez větších zásahů do původního systému. 

Pro to, aby se vám tepelné čerpadlo vyplatilo v rekonstrukci, je vhodné mít objekt kvalitně zateplen.

V chatách a chalupách jsou čerpadla velice oblíbená. Jejich hlavní výhodou je možnost udržování stálé teploty objektu, i když nejste zrovna přítomni. Pokud vás tato problematika zajímá podrobněji, podívejte se na: Jaké tepelné čerpadlo do chaty a chalupy?

Pro posouzení, jaký druh čerpadla bude co nejpřesněji odpovídat vašim podmínkám, doporučujeme odborné zaměření našich expertů, kteří spočítají každou zbytečně vyhozenou korunu navíc.

↑ Nahoru na průvodce článkem

5. Topí čerpadlo v mrazech?

Zajímá vás, do jakých teplot čerpadlo spolehlivě pracuje? Existují dvě hranice jeho provozu. Topný provoz je omezen v mrazech přibližně od -15 °C do -20 °C a ve vysokých teplotách nad 43 °C. Na první pohled je to nesmyslné, ale i v létě je třeba ohřívat vodu. Proto nemusí být nejlepší nápad umístit venkovní jednotku na jižní stranu domu, kde bude celý den vystavena slunečním paprskům. 

Pokud teplota okolí tepelného čerpadla přesáhne danou hodnotu, nebude probíhat ohřev teplé vody. To může být problém v provozech hotelů nebo restaurací vzhledem ke zvýšenému požadavku na množství a teplotu vody. Podobná překážka se může vyskytnout také v rodinných domech.

↑ Nahoru na průvodce článkem

6. Jak vybrat tepelné čerpadlo pro vaši domácnost

Důsledný výběr přinese své ovoce. O tom, jaké tepelné čerpadlo vybrat, je nejlepší pohovořit s odborníky, nebo se vrhnout do četby kvalitních informací.

 • Pohlídejte výkon čerpadla

Výkon čerpadla udává především síla jeho kompresoru a teploty vstupních i výstupních médií. To, jaký výkon čerpadla budete potřebovat, bude záviset na pracovních podmínkách, tedy na okolní teplotě potažmo na tepelné ztrátě daného objektu.

 • Topný faktor není jen číslo

Topný faktor tepelného čerpadla je neméně důležitý. Udává, kolik čerpadlo dokáže vytvořit tepla v poměru s množstvím vložené energie. Setkat se můžete s označením COP (Coeficient Of Performance) nebo jednoduše s účinností tepelného čerpadla. Označení účinnost ale není zcela přesné. Mělo by váhu jedině v případě, že by se čerpadlo testovalo přímo ve vašich podmínkách. 

Výpočet topného faktoru: Pokud budete čerpadlu s výkonem 10 kW dodávat energii 5 kW, topný faktor vypočítáte jednoduše: 10/5. Vyjde vám, že vaše čerpadlo má topný faktor 2. Čím vyšší topný faktor bude vaše čerpadlo mít, tím méně elektrické energie spotřebuje a vás vyjde vytápění levněji.

 • Tepelná ztráta objektu hraje zásadní roli

Tento základní údaj pro správný výběr čerpadla se udává v kW a získáte jej například od energetického specialisty nebo ze starých faktur. Tepelnou ztrátu budete uvádět při zajišťování distribuce elektrické energie potřebné k provozu čerpadla. Budete dokládat, že vám čerpadlo dokáže pokrýt určitou část oné tepelné ztráty. Kdyby čerpadlo nedostačovalo, topili byste neekologicky, ztrátově a neefektivně. 

 • Kompresor a bod bivalence aneb kdy čerpadlo potřebuje pomocníka

Každé tepelné čerpadlo má svůj pracovní rozsah daný použitým typem kompresoru.

Čerpadlo dokáže pouze pomocí kompresoru vytápět objekt do tzv. bodu bivalence, poté mu musí pomoci externí zdroj. Bez doplňkového (bivalentního) zdroje dovedou obvykle čerpadla pracovat jen do -2 °C. Bývá to dáno špatným návrhem (nadimenzováním) tepelného čerpadla, popřípadě nevyhovující otopnou soustavu, která nemá dostatečný výkon pro nižší teploty topné vody. Naši technici proto navrhují tepelná čerpadla s bodem bivalence okolo -7 °C. Tepelné čerpadlo tedy dokáže vytápět objekt jen pomocí kompresoru až do -7 °C.

 • Externí zdroje tepelného čerpadla

Ve většině případů se jedná o elekrodohřev, který je integrovaný přímo v tepelném čerpadle. Pokud montujeme tepelné čerpadlo s elektrodohřevem, dochází k bivalentnímu paralelnímu provozu. Jako externí zdroj tepla můžeme využít i jiný externí zdroj, např. plynový kotel. 

 • Plynový kotel jako externí zdroj tepla 

Plynový kotel se často používá při nízkých venkovního teplotách vzduchu (pod cca -5 °C), a to z důvodu nižší ceny za 1 kWh vyrobeného tepla z plynu než tomu je u elektřiny. Druhý důvod je snížení investičních nákladů, jelikož mu postačuje nižší výkon tepelného čerpadla. Vyplatí se také u vyšších tepelných ztrát nad 30 kW.

↑ Nahoru na průvodce článkem

7. Čtyři druhy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla můžete vybírat ze 4 různých verzí v souvislosti s tím, odkud budou přijímat energii a co budou touto energií ohřívat (nejčastěji vodu).

 • Čerpadlo, pro které nepotřebujete zahradu a má nižší pořizovací náklady
  (ale také nižší účinnost a životnost) než zeměvoda, je čerpadlo se systémem vzduchvoda .
 • Náročná instalace a nákladný projekt zaručuje vyšší účinnost než vzduchvoda
  a také vyšší topný faktor. Taková jsou čerpadla vodavoda .
 • Větší spolehlivost, větší životnost, nejmenší hlučnost
  a stabilní provoz přináší čerpadla zeměvoda .
 • Čerpadlo s obecně nejnižší pořizovací cenou, které je vhodné
  nejen pro vlastníky chat a chalup, je čerpadlo vzduchvzduch .

↑ Nahoru na průvodce článkem

8. Ceny tepelných čerpadel

Zajímá vás, jaká je odpovídající cena tepelného čerpadla? Jejich hodnoty stoupají a klesají po celé své škále od desítek tisíc po statisíce. Jak je to možné? A proč si lidé nakonec vybírají spíše dražší varianty?

U příliš levných čerpadel je nutné počítat s tím, že v ceně nemají zahrnuty kvalitní komponenty, bez kterých čerpadlo nemůže správně pracovat. Taková informace se v krásném prospektu o vašem novém čerpadle snadno zatají. O nižší záruce a životnosti tepelného čerpadla se snad ani není třeba zmiňovat. Je to zkrátka jako s levnými botami, které se prošlapou dříve, než by řekl švec. 

Ceny čerpadel se pohybují od 25 000 Kč do 360 000 Kč. Výše pořizovacích nákladů se liší u jednotlivých druhů.

 • Vzduchvoda: 80 000 až 250 000 Kč
 • Vodavoda: 180 000 až 350 000 Kč
 • Zeměvoda: 200 000 až 360 000 Kč
 • Vzduchvzduch: 25 000 až 40 000 Kč

↑ Nahoru na průvodce článkem

Proč nepořizovat nejlevnější tepelná čerpadla?

V životě platí lidové moudro: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.“

U levných tepelných čerpadel získáte mnohem horší technické parametry, a tudíž se vám jejich provoz výrazně prodraží. Mnoha uživatelům v současné době měníme levná čerpadla za kvalitní, jelikož si stěžují zejména na tři věci: 1) Čerpadlo dům vytopí jen pokud nemrzne. 2) Čerpadlo je velmi hlučné. 3) Provoz je dražší než jsme mysleli.

Pokud je zvolen správný typ, dimenze výkonu a všechny technické náležitosti montáže tepelného čerpadla, tak se výše popsané stížnosti neobjevují.

Dalším znakem levných tepelných čerpadel je jejich špatné továrenské zpracování a nízká spolehlivost použitých komponentů. U dražších výrobků oceníte kvalitní síť servisních firem, možnost náhradních dílů a to, že vás nepřekvapí náhlá porucha.

Jak poznat, že pořizujete opravdovou kvalitu?

Zjistěte více o evropské značce kvality Q, která zaručuje spotřebitelův přehled a nejvyšší možnou kvalitu zařízení. 

↑ Nahoru na průvodce článkem

9. Jak dlouhá záruka čerpadla není podezřelá

Záruka se u jednotlivých výrobců liší, ale platí, že už těch nejkvalitnějších čerpadel bývá v průměru 5 let. Před koncem záruční doby doporučujeme objednat servis tepelných čerpadel, který zajistí vše potřebné pro co nejdelší životnost čerpadla a odhalí případné disfunkce. Důrazně varujme před výrobci, kteří slibují životnost tepelných čerpadel nad 30 let.

↑ Nahoru na průvodce článkem

10. Jak často provádět servis tepelného čerpadla?

Servis není pro běžné domácnosti povinný, ale obecně se doporučuje jednou za rok. Prodloužíte tím životnost čerpadla a snížíte jeho náklady na provoz. Dalších rozumných důvodů je hned celá řada.

Využijte revolučních možností naší služby, kdy máte ojedinělou příležitost servisovat své čerpadlo jen pomocí pár kliků. Objednejte si servis nebo revizi tepelného čerpadla ještě dnes a ihned zjistěte volné termíny techniků i konečnou cenu.

Objednat si můžete také konzultaci s naším expertem zdarma.

↑ Nahoru na průvodce článkem

11. Dotace na tepelná čerpadla

Jelikož je počáteční investice do tepelných čerpadel finančně náročná, důrazně doporučujeme využít některou z dotací, kterou stát nabízí těm, kteří se rozhodnou topit ekologicky. Stejně jako Ministerstvu životního prostředí záleží na našem ovzduší, záleží i nám na tom, aby se žádost o vaši dotaci dotáhla do zdárného konce. Nabídnout vám proto můžeme několik variant pomoci:


Poradenství  v případě, že chcete o dotaci žádat sami
Zřízení dotace od začátku do konce  v případě, že nechcete trávit čas papírováním a hlídáním termínů
Zřízení dotace vč. montáže nového zařízení  nejjednodušší varianta pro vás v podání kompletního balíku služeb

Podrobnější informace naleznete v rubrice o dotacích:
Dotace obecně →
Kotlíkové dotace →
Nová zelená úsporám → 
Čistá energie Praha →  

Nabízíme velmi výhodné možnosti i těm, kteří nárok na dotaci nemají. Obraťte se na nás, pokud vás zajímá jiné financování včetně možnosti měsíčního splácení.

↑ Nahoru na průvodce článkem

12. Montáže tepelných čerpadel i plynových kotlů provádíme jako největší topenářská firma v ČR

Servis a montáže provádíme nejčastěji v Praze a ve Středočeském kraji. Rádi ovšem přijedeme kamkoliv v ČR, a to za stejnou cenu. Náš tým se stejně jako naše digitální aplikace neustále rozšiřuje. 

Kde jsme již instalovali nová čerpadla?

Roudnice nad Labem, Aš, Benešov, Benešov nad Ploučnicí, Božanov, Brandov, Bystřice, Bystřice u Benešova, Čelákovice, Česká Třebová, Český Brod, Cheb, Chlumec u Ústí nad Labem, Chotětov, Chroustov, Čížkovice, Dolní Beřkovice, Dolní Suchá, Doubice, Doubravčice, Dymokury, Hlavenec, Hrádečná, Hradišťsko, Hrobce, Hvězdonice, Jabkenice, Jablonné v Podještědí-Petrovice, Jesenice u Prahy, Kadaň, Karlova Ves, Koldín u Chocně, Komárov, Kondrac, Hlavno, Kostomlaty nad Labem, Kozojedy, Krupka, Kunratice, Libušín, Lípa nad Orlicí, Mirotice, Mrzky, Myslív, Neratovice, Obecnice, Ohaře, Okrouhlo, p. Mšeno, Petrovice, Povlčín, Milostín, Praha, Praha - Chodov, Praha - Záběhlice, Praha 10, Praha 10 - Benice, Praha 3, Praha 4 - Kunratice, Praha 5, Praha 5 - Smíchov, Praha 6, Praha 6 - Nebušice, Praha 9 - Satalice, Předboj, Předměřice nad Jizerou, Rokycany, Roztoky u Prahy, Rychnov nad Kněžnou, Sazená, Šípy, Skorkov, Slapy, Slivenec, Statenice, Štětí, Štítary, Svojetice, Tochovice, Týnec nad Labem, Ústí nad Labem, Úžice u Kralup, Vavřineč, Velenice, Velké Popovice, Veltrusy, Vilémov u Kodaně, Vinec, Vratislavice, Zámrsk, Zdiby, Zliv, Zruč nad Sázavou, Zvole.

Výsledek? Zdravé bydlení, úspora a skvělý pocit

Od této chvíle u vás už nic zbytečně nevyletí komínem. Ani finance, ani nikdy nekončící shánění toho nejlepšího. Moderní doba pokročila jak u výroby jednotlivých komponentů čerpadel, tak u možností objednání nových zařízení. S Topíte poznáte řemeslo zasazené do digitální podoby online světa 3. tisíciletí, kdy pro vás nalezení toho nejlepšího bude stejně náročné jako objednání bedýnky s ovocem. V čem všem Topíte je jiné?

 • Řemeslo jako digitální služba,
 • nestrannost u výběru značek,
 • největší topenářská firma v ČR,
 • spása pro zákazníky i samotné topenáře,
 • doživotní okamžitý servis,
 • precizní montáže,
 • pomoc s dotacemi nebo financováním je už jen pomyslná třešnička ve zmiňované bedýnce s ovocem.

  ↑ Nahoru na průvodce článkem

Princip

Příklad si ukážeme na systému vzduch–voda.

1. Výparník

Do výparníku se pomocí vhodné látky (vzduch, voda, nemrznoucí

více

směs) přivede teplo zvenku a prudce se k němu přidá chla- dicí kapalina. Ta se začne odpařovat a zároveň ochladí výparník, který tím získává nižší teplotu, než má okolní prostředí. Studený plyn uvnitř výparníku se nyní ohřívá vlivem teplejšího prostředí, přičemž putuje do druhé části tepelného čerpadla.

2. Kompresor

Kompresor si můžeme představit jako pumpičku, jíž pohání elektřina.

více

Pumpováním zahřívá samu sebe i přítomný plyn. Ten si s sebou nese z okolního prostředí získanou energii a jeho prudkým stlačením v kompresoru získá ještě vyšší teplotu. V tuto chvíli je plyn hnán do třetí části čerpadla.

3. Kondenzátor

V kondenzátoru se nachází například voda, která čeká na to, až

více

bude horkým plynem ohřáta. Tuto teplou vodu pak můžeme pocítit třeba ve svém podlahovému vytápění. Pára kondenzuje a mění se v kapalinu zpětně proudící do expanzního ventilu.

4. Expanzní ventil

Zde se kapalina ochladí na teplotu okolí a celý proces začíná znovu.

Proč jsou tepelná čerpadla tak oblíbená?

Výhody tepelného čerpadla

 • Teplo bez zásob uhlí, bez dřeva, bez nepořádku a námahy.
 • Roční úspora až 20 000 Kč ročně oproti jiným způsobům vytápění.
 • Klimatizace a bojler jsou minulost. Čerpadlo chladí, ohřívá vodu i vytápí.
 • Zatopit doma můžete pomocí telefonu nebo notebooku třeba od příjemné večeře v restauraci.
 • Ekologie není jen trend. S čerpadlem budete maximálně chránit přírodu stejně jako generaci vašich dětí.
 • Dlouhodobě bezpracná obslužnost s doživotním servisem a připomínáním nutných kontrol.

Nevýhody tepelného čerpadla

 • Vysoká počáteční investice.
 • U některých druhů složitá instalace.
 • Nevytápí v případě výpadku elektřiny.

Výhody a nevýhody jednotlivých druhů

Země–voda

Setkat se můžete se dvěma druhy tepelných čerpadel země–voda. Prvním jsou hlubinné vrty, jejichž výhodou je prostorová nenáročnost. Odebírají teplo ze zemského masívu. Druhým typem jsou plošné výměníky, které mají nižší pořizovací náklady a ve 2m pod zemí čerpají nastřádané teplo z letních měsíců.

 • Dlouhá životnost celého systému
 • stabilní provoz v celém topném období
 • slušný topný faktor
Vzduch–voda

Při ohřívání vody do zásobníku nebo do topného systému pomocí vzduchu musíme mít na mysli, že okolní vzduch mívá proměnlivou teplotu. Často se proto čerpadlo vzduch–voda navrhuje v kombinaci s dalším tepelným zdrojem, který se používá v době chladného počasí. Při instalaci je vhodné přemýšlet nad vhodným umístěním čerpadla z důvodu vyšší hlučnosti.

 • Nižší cena oproti čerpadlům země–voda.
Vzduch–vzduch

Čerpadlo odebírá teplo z venkovního prostředí a ohřívá jím vnitřek vytápěného objektu. Prakticky se jedná o obrácený chod klimatizace. Nedochází k akumulaci, což přináší provozní omezení. V případě nižších okolních teplot je třeba mít v záloze jiný druh vytápění.

 • Nízká pořizovací cena
 • snadná instalace.
Voda–voda

Povrchové vody mají nižší teplotu než vody spodní. Pro instalaci tepelného čerpadla budete potřebovat povolení od správce toku a také přidání nemrznoucí směsi do okruhu čerpadla. Teplo spodních vod zpřístupňují vrty nebo studny, které u nás nejsou příliš rozšířené z toho důvodu, že není snadné najít spodní vody tohoto druhu.

 • Vysoké hodnoty topného faktoru.

Často kladené dotazy

Pokud nenajdete odpověď na váš dotaz zde, kontaktujte nás prosím.

Jakto, že je teplo z čerpadla tak levné?

Tepelné čerpadlo využívá přirozené okolní prostředí. V přírodě se nachází teplo v neomezeném množství a je přístupné zcela zadarmo. Toto nastřádané teplo umí čerpadla zužitkovat až ze 75 %.

Jaká je návratnost tepelného čerpadla?

Průměrná návratnost tepelného čerpadla je 4 roky.

Jak vybrat čerpadlo vhodné pro vaši domácnost?

Výběr vhodného čerpadla závisí na mnoha faktorech. Právě s tím počítá služba Topíte.cz. Nechte si nezávisle poradit od našich odborníků.

Elektřina je drahá, čerpadlo se nevyplatí

Cena elektřiny za provoz tepelného čerpadla je jen zlomkem toho, co s novým zařízením ušetříte. S provozováním čerpadla navíc získáte celkově nižší sazbu za elektřinu, tudíž budete šetřit i při provozu běžných spotřebičů a světla, aniž byste zrovna topili.

Je tepelné čerpadlo, kterým topím doma, vhodné pro ohřev vody v bazénu?

Ohřev vody v bazénech se již dávno neprovádí jen solárními panely. Daleko úspornější a efektivnější je rychlý ohřev pomocí čerpadla. Topíte nedoporučuje k ohřevu bazénu použít stejné čerpadlo, jaké používáte k vytápění objektu. Čerpadlu by zbytečně nabíhaly motohodiny a starty, které se dají využít smysluplněji k původnímu účelu.

Lepším řešením je pořízení samostatného cenově dostupného malého čerpadla, které naleznete v řadě obchodů v ČR.

Jakou potřebuji regulaci tepelného čerpadla?

Některá čerpadla regulaci již obsahují, k jiným je nutné ji samostatně přikoupit. Kvalitní regulace zajišťuje nejzásadnější věc – zda bude čerpadlo pracovat úsporně. Regulace čerpadla zařídí, aby se do objetku dodávála požadovaná teplota i v těch nejhorších podmínkách.

Co je evropská značka kvality Q?

Jelikož můžete na trhu narazit na mnoho nekvalitních tepelných čerpadel a nesolidních dodavatelů, byla založena jediná spolehlivá evropská značka, která poskytuje jistotu v tom, co pořizujete.

S značkou kvality Q získáváte záruku, že:

 • – zařízení prošlo některou z akreditovaných kvalitních zkušeben,
 • – jsou udávány pravdivé parametry topného faktoru, výkonu a hlučnosti,
 • – v České republice existuje možnost servisu,
 • – je garantována dodávka náhradních dílů po dobu nejméně 10 let.

Seznam značek se Značkou kvality Q najdete na stránkách Asociace pro využití tepelných čerpadel.
Topite.cz