Topite.cz
800 88 77 22 Kontakt
Vytápění domu

Jak topit v novostavbě v roce 2020 – trendy současného vytápění

Olga Knoflíčková

Redaktorka

31.08.2020

Vytápění v novostavbách 2020 | Nejlepší vytápění současnosti

Stavebnictví současné doby obsahuje nový prvek moderního vytápění – důraz na využití obnovitelných zdrojů. Ekologické vytápění domu není trend těch, kteří by ve skutečnosti raději žili v lese pojídajíc broučky za produkování nulového oxidu uhličitého.

Jedná se o racionální myšlení člověka, který chce stejně jako přírodu šetřit rodinný rozpočet. Podívejme se, jaké vytápění se používá a jak splňuje požadavky dneška.

Jak využívat téměř nulovou energii?

Pokud je vám blízká idea ekologie, musí část energie, kterou budete v domácnosti využívat, pocházet z obnovitelných zdrojů

Ke zjištění aktuální situace vám pomůže ukazatel energetické náročnosti. Sledujte všechny technické systémy v budově a na stavbu nahlížejte jako na celek. Do výsledku zahrňte:

  • Vytápění domu,
  • osvětlení,
  • ohřev vody,
  • úpravu vlhkosti,
  • větrání.

Nyní bude patrnější, jaké množství dodané energie celkově využíváte a jak vysoká je oproti tomu hodnota primární neobnovitelné energie.

Čím se topí v novostavbách v roce 2020

S jakým vytápěním se setkáváme v novostavbách 2020 nejčastěji a jak to odpovídá výše uvedeným cílům?

1. Elektřina ze sítě je out

Elektřina není nejlepší rozhodnutí. Elektrokotle, elektrické podlahové topení ani elektrické boilery ohřívající vodu neodpovídají požadavkům moderní doby, což se promítá do celkové vysoké ceny. Šetrnějším i úspornějším řešením může být kombinace  přidejte doplňkový zdroj.

Doporučujeme zvažovat možnost kombinace solární elektrárny s tepelným čerpadlem.

2. Elektrické vytápění s doplňkovým zdrojem

Využít přírodu je možné díky její přirozené síle. Třeba takové slunce nebo dřevo ji mají dostatek. Stejnou službu poskytnou i menší čerpadla vzduch–vzduch, která překvapí svým výkonem, přičemž technologii využívání obnovitelného zdroje splní do puntíku.

3. Kotel na zemní plyn

Jiným řešením pro rodinné domy může být plynový kondenzační kotel, který je napojený na otopnou soustavu. I kotel ale bude v nejbližší době nejspíše nutné doplnit zdrojem, který bude využívat obnovitelný zdroj energie.

4. Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je častým řešením, které plně odpovídá současným požadavkům. Čerpadlo sice využívá elektřinu, ta je ale pouhým zlomkem energie, která se ve výsledku vytvoří. Všechny druhy čerpadla jsou efektivním zdrojem energie současných domácností a splňují nejnáročnější ekologické cíle. Jejich bezúdržbovost a vysoká životnost hraje rovněž v jejich prospěch.

Tip: Cena tepelných čerpadel bývá vysoká. Na životní prostředí naštěstí nemyslí jen jednotlivci, ale také evropská unie a jednotlivé státy. Díky tomu můžete čerpat výhodné dotace na tepelné čerpadlo a výrazně tak ušetřit za vstupní náklady. 

5. Spalování dřeva

Dřevo a jeho příbuzné produkty (pelety, brikety) dnešní legislativa považuje také za obnovitelné zdroje energie. Svou novostavbu tedy můžete vybavit kotlem na dřevo a váš dům bude vyhřátý a ekologický zároveň.

Všechno to do sebe musí zapadnout

S vytápěním je to jako se vším. Jak si ho člověk zařídí, takové bude. Doporučujeme nenechat nic náhodě a zajistit si důkladné zaměření odborníkem přímo na místě, jelikož se stavba od stavby liší stejně jako jejich okolní podmínky. Pohoda a klid není jen otázkou výběru a montáže. Neméně důležitá je také možnost servisu a revize vašeho nového zařízení. Přejem vám, ať je váš výběr co nejlepší!

Díky Topíte více než 500 domácností topí levněji

Tepelné čerpadlo nainstalujeme do 4 dnů s garancí maximálního přehledu o tom, jak bude instalace probíhat. Naše topenáře nemusíte přemlouvat. Šetříme jejich čas tím, že plánujeme za ně.

Proč si vybrat Topíte

Tepelné čerpadlo s montáží za 140 000 Kč

Instalujeme více než 60 tepelných čerpadel od značek Viessmann, Regulus, Buderus po celé ČR

Ceny tepelných čerpadel

Pomůžeme vám získat až 127 000 Kč dotaci

Získejte dotaci na vytápění. S námi bude vyřízení hračka. Kotlíkové dotace, Nová zelená úsporám nebo Čistá Praha

Přehled aktuálních dotací

Bleskový záruční i pozáruční servis

Servis tepelných čerpadel Servis plynových kotlů
Topite.cz